Search for
Login | Username Password Forgot? | Email: | Create Account

Non English | Entries: 77 | Views: 886 | Updated: 3 years ago | | Add to My Feeds
Report

“YÜZÜM KIZARIYOR” VE “TER BASIYOR” DİYORSANIZ..

 

Terleme derimizin çok hem de çok önemli bir işlevidir. Vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olan doğal bir olaydır.  Hepimiz biliriz, ateşimiz çıkınca terleyerek şifa buluruz, saunalara gidip ter atarız. Çünkü terleme ile laktik asit ve üre gibi organik zehirler dışarı atılır. Yani terleme aynı zamanda doğal bir detokstur!

FAZLA TERLEME HASTALIK SAYILIR

Ancak ne var ki, aşırı terleme farklı bir olaydır. Çünkü bir hastalık sayılır. Tıp dünyasında “Hiperhidroz” olarak tanımlanır ve tedavi edilmeye çalışılır. Bazı insanların tüm vücudu değil de yüzleri kızarır ve ter basar. Alından başlayan ve bütün yüzü kaplayan yoğun bir terleme nöbeti gelir. Menopozda ise göğüsten başlar, boyuna geçer ve yüze yayılır. Bir bakarsınız aynı anda saç diplerinden, alnından, yanaklarından ter damlamaya başlar. Bu tip terleme son derece sinir bozucudur! İnsanların yaklaşık %2-%3’ü bu dertten yakınır..

 

 

 

Düşünebiliyor musunuz; giyinmiş kuşanmışsınız, saçlarınıza şekil vermişsiniz, özenle makyajınızı da tamamlamışsınız ancak gittiğiniz yerde aniden yüzünüze, saç diplerinize ter basıyor!  Yüzünüzü bir yandan silerken, diğer yandan nöbet halinde terleme devam ediyor.. Ne giyersiniz, ne sürersiniz yüzünüze, saçınıza nasıl şekil verirsiniz, hepsi bozulacak bilirsiniz..  


Bugünkü yazımda bu şekildeki “yüz terlemesine ve ateş basar gibi al al olması” konusuna biraz daha yakından bakmak istiyorum.  Bu sorun inanamayacağınız kadar geniş ve çok yönlüdür. Bazen de anlamlı hiçbir neden bulamazsınız. Elimden geldiğince özet yapmaya ve yararlı bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

 

NEDEN?

Bazı insanlarda görülen bu aşırı terlemenin nedeni, sinirlerin ter bezlerine normalin üzerinde uyarı göndermesidir.  Bu durum diyabet (şeker) hastaları ile hiper tiroidi (guatr) hastalarında çok sık görülür. Menapoz dönemindeki kadınlarda tipiktir, genel ateş basması ile birlikte seyreder.

Ani yüz kızarması ve yüz terlemesi bizim kontrolümüzde olmayan,  sempatik sinir sistemine ait bir sorundur. Cilt yüzeyine yakın ince kan damarları bir nedenle genişler ve kırmızı bir gölge yüzümüzü kaplayıverir.  Bu durum özellikle sosyal ve duygusal uyarılarla başlar ve kişiyi çok zor durumda bırakabilir. Yüz, baş boyun, kulaklar kızarır ve bazı insanlarda ilaveten terleme başlar. İkisi her zaman bir arada bulunmayabilir. Sıklıkla sosyal fobi ile birlikte seyreder. Sorunu tetikleyen başlıca nedenlere bir göz atarsak;

·        Alkol alımı

·        Gıda katkı maddeleri

·        Bazı yemekler veya sadece yemek yemek!

·        Nörolojik sorunlar

·        Birçok ilaç tedavisi

·        Psikolojik sorunlar

·        Menopozda hormon değişikliği

·        Ve belirli hastalıkları sayabiliriz.  

 

Aslında bu listeyi çok daha fazla uzatabiliriz..

 

Heyecan, ani hareket, sıcak ortam, aşırı yemek gibi etkenler vücut ısısını arttırır. Kahve, acılı yiyecekler ve alkol bunların başında gelir. 

 


Özellikle hipertiroidizm ( tiroid bezinin çok çalışması) veya bu bezi çalıştırmak için verilen ilaçlar, prostat kanseri ve benzer tip kanserlerde kullanılan hormonlar, ciddi psikiyatrik bozukluklar, antidepresanlar, kolesterol düşüren ilaçlar, aşırı kilo ( obezite) ve bir hastalık olmasa da Menopoz bu tip terlemeden sorumlu tutulur.

 

·        Bir de nedeni bilinmeyen aşırı terlemeler vardır. Üstelik bunlar gayet sık görülmektedir.


GIDA KATKI MADDELERİ
Birçoğumuzun farkında olmadığı ilginç bir neden, gıda koruyucu maddelerinin etkisidir. Örneğin;

·        Çin Restoranları sendromu: Bazı Çin restoranlarındaki yemeklerde MSG (Monosodium glutamate) bulunur. Yüz kızarması ve ter basmasına yol açar.  

·        Salam, sosis, jambon gibi işlenmiş et ürünlerinde Sodium nitrit’in belirli çeşitleri bulunur. Yenildiğinde hiç gecikmeden yüz kızarması ve ter basması kendini gösterir.

 

·        Bira, sirke, şarap, bazı tatlılar, kızarmış veya dondurulmuş sebzelerde, yine dondurulmuş karideste, süt ürünlerinde ve meyve sularında bulunan Sulphit’ler (potasssium metabisulfite) de yüz kızarması ve ter basmasına yol açar.

 

Görüyor musunuz, işlenmiş gıdaların her gün yeni bir zararı ile tanışıyoruz…

 

MENOPOZ

Bugün evirip çevirdiğimiz sorunun belki de en sıradan nedeni menopozdur. Bir dönem doktorlar menopozun ateş basmaları ile doğrudan ilişkili olmadığını, sadece psikolojik olduğunu düşünüyorlardı.  Ama son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, ataklar esnasında beden ısısının gerçekten arttığı biliniyor.  Hatta % 80 gibi bir oran da telaffuz ediliyor.

 

·        Bu ter boşalması krizleri 30 saniye ile 5 dakika arasında devam edebilir. Ve çoğu yüz terlemesi olarak da kendini gösterir. Menopozda kızarma ve terleme göğüste başlar, boyuna doğru ilerler ve yüze yayılır..

Nedeni tamamen hormon eksikliğidir. Beynimizde yer alan hipotalamus’ta vücudumuzun ısı sistemini ayarlayan merkezler vardır. Ateş basması bu bölgede östrojen etkisinin azalması sonucunda beden ısısını ayarlayan "termostat" mekanizmada dengenin bozulmasıyla ortaya çıkar. Sıcağa karşı ayar mekanizmaları bozulunca vücuttaki ısı artışları dengelenemez. Vücutta ne kadar fazla östrojen eksiği varsa bu dengesizlik o kadar fazla olur.

 

 

Ani hormon eksilmeleri olan durumlarda şikâyetler çok daha şiddetlidir. Özellikle ameliyat ile yumurtalıkların alındığı hanımlarda kendini çok belirgin gösterir.

 

 

·        Sıcak basmaları psikolojik boyutu fazla olan bir olaydır. Ruhsal dengesi bozuk veya aşırı stres altında olan kadınlarda çok daha şiddetli ortaya çıkar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ..
Bu tip kızarma ve terlemenin tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. Psikoterapiden, ilaç kullanımına ve ameliyata kadar uzanan yöntemler söz konusudur. Hipnoz, akupunktur, homeopati, en ünlüsü klipsli ETS’dir. İsterseniz onları da bir başka yazıda ele alalım.

Bugün yazdıklarım sonucunda yalnız olmadığınızı bilin, yüz kızarması ve terlemesini stres konusu yapmamaya çalışın yeter. Sonra da tedavilere bir göz atarız..

 

 

 

Dr. Yasemin Fatih AMATO

Yasemen İzmir Güzellik Merkezi

Tel: 0.232.422 71 03

www.yasemen.org

 

 

.

 


More from Güzellik sırları,

SOLARYUM İZMİR 08 Jul 15
İZMİRDE SOLARYUM 08 Jul 15


^ Back To Top