Search for
Login | Username Password Forgot? | Email: | Create Account

Non English | Entries: 306 | Views: 1246 | Modified: 8 years ago | | Add to My Feeds
Report
SözlükKredi KartıKredi kartı ekstrelerini takip etmek, kredi kartı kullanımında yapılması gerekenlerin başında yer alır. Hesap özetinde yeralması gereken bilgiler bellidir ve çoğu kanunla belirlenmiştir. Bunlardan en önemlisi olmasa da tüketicilerin kafasında en çok karışıklığa sebep olan ise ekstrelerdeki asgari ödeme tutarı (minimum ödeme tutarı) bilgisidir. Kredi kartı kullanmaya yeni başlayan okurlarımızdan gelen talebe istinaden bu konuda kısa bir bilgilendirme yapmaya karar verdik.

Asgari ödeme tutarı nedir ?

Kredi kartında yer alan asgari/minimum ödeme tutarı, kart sahibinin son ödeme tarihinde kredi kartı ile yaptığı harcamalar sonucu oluşan aylık borcunun ödemesi zorunlu olan kısmıdır. Evet doğru okudunuz, kart sahibinin kanunen bankaya son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapma zorunluluğu vardır. Tüketici ödeme yapmaz veya yaptığı ödeme tutarı asgari tutarın altında kalırsa, banka ile yaptığı sözleşmenin şartlarına aykırı hareket etmiş ve gecikmeye girmiş olur.

Minimum ödeme tutarı toplam borcun ne kadarıdır?

Kredi kartları uygulamalarında asgari ödeme tutarı şirketten şirkete farklılık göstermektedir. Türkiye'de ise bu tutarın kredi kartı ekstresinde belirtilen dönem borcunun en az %20'sine denk gelmesi kanun ile belirlenmiştir.

Bir basit örnek vermek gerekirse;

Ekstreniz elinize geçti dönem borcunuzu 1000 YTL olarak görüyorsunuz. Ekstrenizde yer alan asgari tutar ise 200 YTL. Son ödeme tarihinde 1000 YTL yerine asgari ödeme tutarı olan 200 YTL ödediniz. Ödemediğiniz 800 YTL üzerinden banka size faiz yansıtır.

Türkiye'de asgari ödeme tutarı hesaplamalarında uygulama farklılıkları

Kredi kartı işlem türlerinde Türkiye'ye özel uygulanmakta olan taksitli işlemler nedeniyle asgari ödeme tutarlarının hesaplanmasında farkı uygulamalara rastlıyoruz.

Bazı bankalar asgari ödeme tutarını hesaplarken ilgili ekstre döneminde yer alan taksit tutarlarının toplamı (o aya ait taksit tutarlarının %100'ü) ile yine döneme ait diğer işlem türlerinin %20'sinin toplamını alıyorlar. Bu durum sadece taksitli alışveriş yapan bazı tüketicilerin sanki asgari tutar ile dönem borcunun aynı olduğu yanılgısına kapılmasına sebep olabiliyor. Aynı kredi kartı ile taksitli alışveriş dışında işlem gerçekleştirmeye başladıklarında, asgari tutar ile dönem borcu arasında bir fark oluşuyor ve tüketici dalgınlık veya dikkatsizlik nedeniyle son ödeme tarihinde dönem borcu yerine asgari tutarı yatırdığında, bunun bedelini bankaya faiz olarak ödüyor.

Diğer bir grup banka ise müşterinin ilgili ekstre döneminde ödemesi gereken taksit tutarını dikkate almadan asgari ödeme tutarını dönem borcununun %20'i olarak hesaplar ve ekstrede bu şekilde belirtir. Bu uygulama daha az kafa karıştırıcı olsa da ağırlıklı oluşturduğu faiz maliyeti açısından bir önceki uygulamadan daha dezavantajlıdır.


Çeşitli ödeme durumlarında faiz maliyetlerini ortaya çıkarması açısından oldukça yardımcı bir kaynak olan ve minimum tutar ile ilgili sayısal bir örnek içeren bu yazımıza göz atabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinde gecikme durumu ile detaylı bilgiye ise kredi kartı gecikme durumunda yapılması gerekenler konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak kredi kartı ekstresinde yer alan asgari tutar son ödeme tarihinde kredi kartı borcunuzun bulunduğu bankaya yapmanız gereken en düşük ödeme miktarıdır. Tüketicilerin ödemelerini gerçekleştirirken kredi kartı ekstresindeki minimum ödeme tutarının altında kalmamaya özen göstermeleri kritik önem taşımaktadır.

Bu yazı Tüketici Finansmanı Rehberi'nde yayınlanmıştır - Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı (Minimum Ödeme Tutarı) Nedir ?


More from Tüketici Finansmanı Rehberi - Kredi Kartı, Kredi, Mortgage, Sigorta, Leasing Tavsiyeleri^ Back To Top