Search for
Login | Username Password Forgot? | Email: | Create Account

Non English | Entries: 306 | Views: 1239 | Modified: 8 years ago | | Add to My Feeds
Report
Tüketicinin acil nakit ihtiyaçları için özellikle tasarlanmış bir ürün olan KMH (Kredili Mevduat Hesabı) kullanımı kredi kartı ile karşılaştırıldığnda çok daha ekonomik ve mantıklı bir tercih olacaktır. En basit tanımı ile "Tüketicinin vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış kredi limitidir".

Kredili Mevduat hesapları en az kredi kartları kadar bir geçmişe sahip olmalarına rağmen hep daha karlı bir ürün olan "Kredi Kartı"'nın gölgesinde kalmış ve yakın bir geçmişe kadar ürün pasif bir şekilde pazarlanmıştır. KMH ürünleri genelde bankalar ile beraber anılsa dahi BDDK tarafından mevduat toplama yetkisi verilmiş her finansal kurumun ürün yelpazesinde rastlamak mümkündür.

Yeni kredi kartı kanunun 1 Mart 2006 tarihinde yürürlüğe girmesi ile sektörde bulunan kredi kartı uygulamaları bir geçmişe oranla çok daha sıkı bir regülasyon altına girdi. Bu regülasyon nedeni ile kredi kartı verilemeyen veya kredi kartı kullanmayı tercih etmeyen müşterileri kazanmak için bankalar hali hazırda ellerinde bulunan ürün Kredili Mevduat Hesabı'nı daha aktif olarak pazarlamaya başladılar.

Günümüzde KMH başvuru süreçleri kısalmış olsalar dahi hesabın riski ve sorumluluğu şubede olduğu için şu anda bile müşterinin banka ile önceden bir ilişkisi olmasını şart koşuyor.

Başvuru için Vadesiz hesap sahip olduğunuz her hangi bir banka şubesinden başvurabilirsiniz. Aynı zamanda varsa maaş hesabınızın bulunduğu banka şubeleri veya otomatik odemelerinizin olduğu bankalara gitmek hem süreçleri daha kısaltacak hemde onay ihtimalinizi yükseltecektir.

Özellikle Internet Bankacılığının basit kullanımı olan bir banka olmasının ayrı avantajı olacaktır.

Başvuru için öncelikle bir sözleşme imzalanması istenir. Genelde böyle bir kredi için başvurusunda müşteriye daha sonra çapraz satış yapmalarını sağlayacak çok geniş kapsamlı bir bankacılık hizmet sözleşmesi imzalatmayı tercih ediyorlar ancak sadece Kredili Mevduat Hesabı sözleşmesi veren olursa fırsatı kaçırmamak ta fayda olacaktır. Sözleşmenin yanında nüfus cüzdan fotokopisi ve gelir belgesi (maaş hesabının olmaması durumunda) başvuruyu tamamlamak ve süreci başlatmak için yeterli olacaktır.

KMH başvurusunun onaylanmasının ardından kurum tarafından Kredili Mevduat Hesabı için bir kredi limiti belirlenecektir. Kredi limiti genelde beyan edilen gelirin belli bir oranında olacaktır. Başvuru yapılan bankada teminat sayılacak bir portföyün olması durumunda kredi limiti belirlenirken portföy büyüklüğünüz esas alınabilir ama genelde kredi limitinin belirleyicisi belgelenilen gelir olur.

Kredi Limiti konusunda bir başka uygulama ise müşterinin KKB sorgulaması ile kullandığı kredi ürünleri ve üzerindeki risk hakkında daha detaylı bir bilgi alınması bu veriler ve yine bu sorgulama sonucu dönen parametrelerden biri olan Büro skoru ışığında müşteriye kredi limit belirlenmesidir.

KKB sorgulaması her bir sorgulamanın maliyetli olması nedeni ile kurumlara ve kredi politikalarına göre farklılık gösterir.

Her kredi ürünü gibi Kredili Mevduat Hesabplarında da en kritik konu bu ürünün tabiatındaki faiz hesaplama methodur. KMH hesabı kullanılımda faiz sadece kullanım süresi esas alınarak hesaplanır. Yani KMH hesabı hesabın eksiye geçildiği gün ile hesabın sıfırladığı gün esas alınır.
KMH faiz tutarı genelde bankaların sistem tarafından gün sonlarındaki eksi bakiye
üzerinden günlük olarak, [Anapara x Gün x Faiz/36000] formülü ile hesaplanır .

More from Tüketici Finansmanı Rehberi - Kredi Kartı, Kredi, Mortgage, Sigorta, Leasing Tavsiyeleri^ Back To Top